Gry azjatyckie: Go

Wśród azjatyckich gier nie tylko mahjong jest godny uwagi – oprócz tej gry możemy znaleźć wiele innych ciekawych planszówek, do których nie potrzeba koniecznie czterech graczy. Nie sprawia to wcale, że rozgrywki te są mniej ciekawe lub mniej skomplikowane – są po prostu inne. W serii artykułów Gry azjatyckie postaram się przybliżyć Wam inne ciekawe gry z Azji rodem.

Serię zaczniemy od Go.

Czym jest Go?

2014-04-11 23.05.03

Go to planszowa gra strategiczna, w której dwoje graczy zmaga się na planszy o wymiarach 13×13 lub 19×19 linii. Zadaniem graczy jest kładzenie kamieni w swoim kolorze (białym lub czarnym) w taki sposób aby zająć nimi jak największe terytorium – poprzez terytorium rozumiemy obszary otoczone kamieniami danego koloru. Raz położonego kamienia nie możemy już przesunąć, a może on zostać zdjęty tylko w sytuacji, gdy zabraknie mu oddechów. Czym jest oddech? Oddech to możliwości położenia kamienia dookoła rozważanego kamienia – dla kamienia nieotoczonego i nieznajdującego się na krawędzi planszy dostępne jest 4 oddechów, położenie kamienia koło niego zabiera mu oddech.

IMG_20160731_181832

Warunkiem zakończenia rozgrywki Go jest spasowanie przez obu graczy – jeśli oboje stwierdzą, że nie chcą dokonywać już zmian na planszy rozgrywkę uznaje się za zakończoną. Chociaż gra ma całkiem nieskomplikowane zasady, to opanowanie rozgrywki do wymaga sporo doświadczenia i myślenia analitycznego. Pewien pogląd na złożoność tej gry może dać możliwa liczba konfiguracji położeń kamieni na planszy – jest ona większa od liczby atomów w obecnie znanym wszechświecie.

Historia Go

Gdy już wiemy czym mniej więcej jest Go wypadałoby poznać trochę jego historię – jest to jedna ze starszych gier wymyślonych przez ludzkość – znana jest od blisko pięciu tysięcy lat. Według legendy jeden z cesarzy Chin stworzył grę aby jego syn nauczył się dobra. Go szybko stało się grą uwielbianą przez azjatycką arystokrację i stała się ważnym elementem wychowania dworskiego. Granie w Go miało za zadanie kształcić myślenie analityczne oraz rozwijać umiejętność zachowania balansu. Od XIX wieku gra stała się popularna poza samą Azją.

Go i informatyka

Jak wcześniej wspominałem liczba możliwych stanów rozgrywki w Go jest większa niż liczba atomów w znanym wszechświecie co sprawia, że gra ta jest niesamowicie trudna dla komputerów, których sztuczna inteligencja zazwyczaj analizuje każdą grę na podstawie dostępnych ruchów, z których tworzy kolejne dostępne stany, które analizuje w ten sam sposób. Dotychczasowo najlepsze komputery i najlepiej zaprogramowane sztuczne inteligencje nie były przeciwnikami dla średnich graczy. Jednak w ostatnim roku stało się coś niesamowitego – program AlphaGo pokonał jednego z najlepszych graczy w Go.